21 nejčastějších otázek k pohovoru s interním auditem v roce 2024 [s odpověďmi]

Pohovory jsou jistě stresující nejen pro toho, kdo má rozhovor poskytovat, ale i pro tazatele, který se rozhovoru chystá. Od výběru správného kandidáta až po vyjádření nejlepší možnou metodou je aréna poměrně náročná a konkurenční.

Abychom těmto požadavkům vyhověli, uvádíme zde některé z nejčastěji kladených otázek v rámci interního auditu spolu s odpověďmi, které vám pomohou při pohovoru.

Otázky k pohovoru s interním auditem

Otázky k pohovoru s interním auditem, abyste se dobře připravili

1. Vysvětlete, co je interní a externí audit?

Ukázka odpovědi

Na pomoc managementu se provádějí interní audity. Chyby managementu mají být odhaleny. Vedení má na starosti jmenování interních auditorů. Interní audit je důležitým aspektem kontroly vnitřního řízení.

Externí audit je nedílnou součástí externí kontroly. Externí audit nebude schopen doporučit zlepšení vnitřního kontrolního systému. Externí auditor může vykonávat své povinnosti pouze v souladu s podmínkami svého jmenování a dalšími zákony, které jsou v daném scénáři použitelné. Záběr je opravdu široký.

2. Jaké základní principy zastává kontrolní systém vnitřního auditu?

Základní principy, které se řídí kontrolním systémem vnitřního auditu, jsou následující:

A. Účetní a finanční operace by měly být vedeny odděleně. Odpovědnost za pracovní výkon musí být sdělena explicitně, aby poté nedocházelo k nejasnostem nebo nesprávné interpretaci.

B. Přílišná důvěra by neměla být vkládána do jediné osoby. Téměř většinu podvodů spáchaly důvěryhodné úřady nebo pracovníci. Jedná se o účinnou ochranu proti kolizi, která je široce považována za dobrý organizační kánon.

C. Práce by měla být mechanizována a měly by být zavedeny mechanické nástroje, jako jsou registrační pokladny a počítací stroje.

D. Práce by měla být organizována tak, aby každá práce, kterou zaměstnanec dokončí, byla znovu zkontrolována jiným nezávislým zaměstnancem. Takové věčné sledování zajišťuje provozní kontrolu, morální dohled a chyby a podvody nikdy nezůstanou bez povšimnutí.

3. Proč chcete být interním auditorem v této firmě?

Díky práci pro interní auditorskou firmu se mohu dozvědět o firmách, pokročit ve své kariéře a stát se lepším tvůrcem rozhodnutí. To mi poskytlo důkladný přehled o tom, jak podniky fungují. Pomohlo mi to posílit mé komunikační dovednosti, vůdčí schopnosti a analytické schopnosti. Vážím si každodenních činností v tomto podniku, protože mi pomáhají získat lepší dovednosti.

4. Jaké role se od osoby jako interního auditora očekává?

Interní auditor provádí důkladnou kontrolu obchodních procesů organizace. Poté posuďte stávající metody řízení rizik z hlediska jejich adekvátnosti. Interní auditor pracuje na ochraně majetku společnosti před krádeží. Poté posuzuje soulad organizace s platnými zákony a legislativou. Nakonec předloží doporučení, jak posílit systémy vnitřní kontroly a správy.

5. Jak probíhá interní audit?

Nejprve se ujistím, že mé cíle jsou správné, identifikuji nebezpečí a znovu je prozkoumám. Pak plánuji svou taktiku a akce auditu. Znovu zkontroluji informace a dokončím úkol. Nakonec vytvořím report, který bude ovlivňovat akci a následně celý proces monitoruji.

6. Jaké dokumenty jsou nutné k provedení interního auditu?

Pokladník zajišťuje veškeré finanční podklady pro interní audit. Bankovní výpis, zrušené šeky, vkladový list, registr šekové knížky, výdajové poukázky a výroční zpráva pokladníka jsou všechny tyto příklady.

7. Co budete dělat po interním auditu?

Po interním auditu jsem svolal schůzku se všemi auditory, kteří se auditu zúčastnili. Během schůzky probírám neshody a části, které byly odstraněny. Poskytuji zprávu o auditu podle plánu a poté vybízím kontrolovanou osobu, aby napravila případné chyby. Účastním se a ukazuji jednotlivcům odpovědným za dokončení úkolu správný způsob, jak nastavit vhodné termíny. Nakonec dostanu odpověď kontrolovaného a sleduji jeho průběh.

8. Co je třeba udělat před auditem?

Zvyšuji sílu auditorského týmu, abych povzbudil auditované osoby, aby se spojily. Určuji, které oblasti organizace vyžadují audit a také frekvenci auditů. Poté vytvořte a rozšiřte roční plán auditu. Posuzuji cíl auditu a zjišťuji, zda je v souladu s vládními požadavky, kvalitou a standardy. Kromě toho plánuji schůzku s auditory, na které projdeme strategii, rozsah a cíle. Poté jsem si přečetl auditované dokumenty.

9. K čemu slouží testy věcné správnosti?

Test věcné správnosti je technika auditu, která zkoumá účetní závěrky a podpůrné dokumenty, aby zjistila, zda v nich nejsou nějaké chyby. Tento test se používá k podpoře tvrzení, že finanční záznamy účetní jednotky jsou úplné, přesné a legitimní.

10. Proč podnik potřebuje audit?

Požádal o to výbor pro audit nebo akcionáři společnosti. Primárním cílem současného auditu je pomoci vedení při dosahování jeho cílů a záměrů pomocí předem definovaných postupů a hodnocení rizik.

11. Víte o procesu ručení?

Ano, Vouching je proces porovnání pravosti voucheru, který má vedení k dispozici, s průvodní dokumentací.

12. Jaký význam má ISO 9001:2000?

ISO 9001:2000 je norma, která nastiňuje normy pro systém managementu kvality. Společnost musí prokázat svou schopnost pravidelně dodávat produkt, který splňuje spotřebitelská a regulační kritéria.

13. Jak zdůvodníte zapojení lidí do auditu?

Využijte audity ke školení ostatních. Jako pomoc požádejte dobrovolníka (který není auditorem), aby vás provedl celým procesem auditu. Ostatní budou mít lepší znalosti o tom, co jsou audity a proč jsou v důsledku toho důležité. Na závěrečnou schůzku pozvěte všechny auditované osoby. Jako někdo, kdo byl auditován, vím, jak přínosné je osobně slyšet výsledky auditu, příznivé i špatné. Zapojení lidí vytváří dojem, že všichni jsou důležitými přispěvateli k cíli společnosti, kterým je dodržování předpisů.

14. Co rozumíte pod pojmem charta interního auditu?

Cíl, nezávislost, nestrannost, rozsah, povinnosti, pravomoc, odpovědnost a standardy funkce interního auditu jsou uvedeny v této chartě. Charta je decentralizace pravomocí z jedné osoby nebo jedné organizace na jinou osobu nebo organizaci. Cílem stanov interního auditu je zavázat několik oddělení, která je třeba auditovat, poskytnout auditorovi požadované podrobnosti. Většina manažerů by nepochopila výhodu auditu, pokud by neměli tuto chartu nebo srovnatelné pravomoci, a pravděpodobně by odmítli poskytnout cokoliv, co auditor požadoval.

15. Co rozumíte pod pojmem postup auditní kontroly?

Auditní kontrolní postupy zahrnují určité zásady a postupy, které jsou stanoveny vedením společně s kontrolním prostředím, aby byly splněny jedinečné cíle účetní jednotky.

16. Co znamená nestatutární audit?

Nestatutární audit není ze zákona povinný a rozsah auditu bude předem stanoven smlouvou uzavřenou mezi auditorem a klienty.

17. Můžete vysvětlit závěrečný audit?

Po uzavření všech účtů a sestavení účetní závěrky začíná závěrečný audit.

18. Vyjmenujte některé druhy auditů.

Statutární, nestatutární, závěrečné, sociální, interní a externí audity jsou některé z typů auditů.

19. Proč organizace potřebuje interní audit?

Audit pomáhá sledovat, kam peníze jdou, a zajišťuje, že jdou tam, kam mají jít, a ne do kapes nesprávných lidí. Audit může také odhalit, zda je firma ztrátová nebo zisková.

20. Jaké výzvy předvídáte v roli interního auditora?

Oficiální písemná zpráva doručená týdny nebo měsíce po zjištění problému je standardním prostředkem předání výsledků auditu vedení. Zpráva o interním auditu projednává zjištění. Nenechává žádné místo pro informace, které vyžaduje představenstvo a management. Abyste se tomu všemu vyhnuli, měli byste více mluvit než psát. Výsledkem bude snazší poskytování informací a rychlejší rozhodování.

21. Jaké jsou výhody a nevýhody interního auditu?

Níže jsou uvedeny některé z výhod interního auditu:

  • Je to nákladově efektivní.
  • Interní audit nevyžaduje používání autorizovaných účtů.
  • Před sestavením účetní závěrky budou opraveny případné chyby. Protože chyby byly odstraněny, nebude ve společnosti docházet k ponižování.
  • Zaměstnanci účetnictví budou pod neustálým tlakem udržovat záznamy neustále aktuální.

Níže jsou uvedeny některé nevýhody:

  • Akcionář většinou interní audity neschvaluje.
  • Interní audit může obsahovat nepřesnosti, protože není auditorem.

Stáhněte si seznam otázek ve formátu .PDF, abyste si s nimi procvičili později nebo je použili ve své šabloně pohovoru (pro rozhovor s interním auditem):

Snímek obrazovky 2022 09 16 175121

Reference

  1. https://www.emerald.com/insight/content/doi/10.1108/02686900610634775/full/html
  2. https://www.emerald.com/insight/content/doi/10.1108/02686901111151332/full/html
Jedna žádost?

Vynaložil jsem tolik úsilí, abych napsal tento blogový příspěvek, abych vám poskytl hodnotu. Bude to pro mě velmi užitečné, pokud zvážíte sdílení na sociálních sítích nebo se svými přáteli / rodinou. SDÍLENÍ JE ♥️