Tehnike intervjuiranja i savjeti za poslodavce u 2024

Vođenje intervjua može biti naporan proces. To je prilika da zaposlite najprikladnijeg kandidata. Iako možda neće biti moguće upoznati nekoga u potpunosti u roku od nekoliko minuta, ali uzimanje u obzir nekoliko savjeta može učiniti proces mnogo učinkovitijim.

Tehnike intervjuiranja i savjeti za poslodavce

Vodite razgovore prije pregleda

Moguće je da je intervju jedan na jedan jedina ideja koja vam pada na pamet kada razmišljate o intervjuima. Međutim, postoji više vrsta intervjua koji se provode ovisno o zahtjevima poduzeća. Za svaku vrstu intervjua potrebna je drugačija priprema. Telefonski ili video intervjui mogu se koristiti za postupak prethodne provjere.

Telefonski intervjui

Telefonski razgovor moguće je obaviti kada je broj kandidata veći ili su kandidati iz drugih gradova. U takvim scenarijima, bolje je filtrirati najbolje kandidate zbog dugog procesa ili prije odluke isplati li se u kandidata ulagati.

Video intervjui

Slično telefonskim intervjuima, video intervjui se mogu voditi kako bi se dobio uvid u kandidate i filtrirali oni koji su najprikladniji za posao. Može se provoditi na društvenim platformama gdje možete uzeti intervju vrlo sličan scenariju jedan na jedan ili im možete dati pitanja na koja oni odgovaraju u video formatu u dogovorenom vremenu.

Grupni intervjui

To se može provesti kada postoji veliki broj kandidata čak i nakon prolaska kroz proces filtriranja, kao i za provjeru ponašanja i koordinacije kandidata u grupnim postavkama. Postavka također izvlači najpouzdanije kandidate koji mogu raditi u stresnim uvjetima.

Pripremite svoju ideju idealnog kandidata

Bolje je pripremiti se s točnom idejom o tome što tražite umjesto da to pokušavate shvatiti tijekom intervjua. Iako vam usporedba kandidata i odabir najboljeg može zvučati bolje, to bi mogao biti kompliciran i zamršen proces koji bi mogao oduzeti mnogo više vremena i truda.

Stoga je bolje znati što tražite. Stvorite personu idealnog kandidata kojeg želite i zatim intervjuirajte kandidate imajući istu sliku na umu. Pomoći će vam da na učinkovitiji način dođete do ispravne odluke.

Provedite interne promocije

Prije nego što prođete kroz proces zapošljavanja, trebali biste srediti neke stvari unutar organizacije. Procijenite sve svoje zaposlenike i analizirajte zaposlenike za koje mislite da zaslužuju unapređenje. Promaknućem ovih zaposlenika oslobodit će se još slobodnih radnih mjesta, a ujedno će zaslužni dobiti rezultate svog truda. To bi ojačalo radno okruženje i zadovoljstvo kod zaposlenika, dajući vam više prostora za zapošljavanje odgovarajućih kandidata.

Prođite kroz opis posla

Savjetuje se proći kroz opis posla prije nego što započnete razgovor s kandidatima. Pomaže vam provjeriti jesu li sve relevantne informacije proslijeđene kandidatima ili ne. U slučaju da nije, o istome možete obavijestiti kandidate. Također vam pomaže da se pripremite za određeni profil posla.

Napravite strukturu ili okvir za pitanja

Stvaranje okvira pitanja osigurava da tijekom intervjua ne izostavite relevantne ili važne aspekte. Također se ne savjetuje podcjenjivati ​​kandidate jer bi vas kandidati ponekad mogli odvratiti.

Za provođenje glatkog intervjua uz pokrivanje svakog aspekta kandidatovih vještina potrebna je osnovna struktura. Ne morate pripremiti točno pitanje, međutim, morate pripremiti grubu strukturu o tome kako se stvari odvijati.

Pregledajte svaki životopis

Iako ovo može zvučati kao dug, nepotreban i ne tako zanimljiv proces, puno će vam pomoći tijekom intervjua. Pregledavanje svakog životopisa omogućit će vam da u glavi imate grubu sliku kandidata. Također ćete biti svjesni točnih stručnih kvalifikacija koje će vam pomoći da postavite bolja pitanja. Također bi vam uštedjelo vrijeme tijekom intervjua jer možete izostaviti postavljanje očitih pitanja, na primjer, njihove ocjene, njihovo stažiranje itd.

Promatrajte ponašanje kandidata

Vještine zapažanja ponašanja karakteristike su dragulja anketara. Tijekom intervjua ne procjenjuju se samo riječi kandidata, već svaki njegov/njezin aspekt. Pripazite na njihove pokrete, ponašanje itd. Dok je malo nervoze ili vrpoljenja vrlo normalno, višak može ukazivati ​​na nedostatak povjerenja u kandidata. To bi moglo naštetiti vašoj tvrtki ako radno mjesto zahtijeva puno komunikacije ili javnog poslovanja.

Obratite pozornost na njihov bonton i manire jer nitko ne želi lošeg ponašanja zaposlenika s kojim je teško izaći na kraj. Nemojte previše osuđivati, ali pripazite na prezentaciju zdravog ponašanja.

Procijenite i tehničke i meke vještine

Iako su tehničke vještine iznimno važne za profil posla, meke vještine važno isto toliko. O dobrom radnom okruženju odlučuju zaposlenici s dobrim meke vještine. Manji nedostatak obuke ili stručnosti može se prevladati vježbom i vodstvom, međutim, meke vještine prisutne su prirodno. Postavljajte pitanja koja će vam dati uvid u vrijednosti kandidata. Možete im postaviti pitanja temeljena na situaciji koja će vam pomoći da dobijete ideju o tome kako će kandidat reagirati u budućim situacijama.

Saslušajte sve što kandidat ima za reći

Slušanje je vrlo važno za ispitivača. Trebali biste držati uši otvorene za sve što kandidat ima za reći. Mogli biste propustiti ključni komentar koji bi mogao dovesti do loše ili pogrešne analize šansi kandidata za ulazak u organizaciju.

Aktivno slušanje pomaže vam da eliminirate šanse za pogrešnu prosudbu, kao i da dodatno uokvirite dobra pitanja.

Pokušajte držati po strani pristranost

Normalna je ljudska priroda da se neki ljudi sviđaju više od drugih. Međutim, moglo bi biti problem ako ova prosudba dođe u sliku odabira kandidata. Tijekom intervjua treba izbjegavati favoriziranje jer može dovesti do odabira kandidata koji nisu prikladni kao ostali.

Imajte na umu da kandidata ne birate zbog sebe nego zbog tvrtke. Stoga, čak i ako vam se neki kandidati više sviđaju, svoje osobno favoriziranje držite podalje od procesa selekcije.

Prilagodite koncept probnog razdoblja

Prije zapošljavanja kandidata na puno radno vrijeme, bolje je ponuditi mu probni rok. Probno razdoblje pomoći će objema stranama da odluče odgovaraju li jedno drugome ili ne. To bi također pomoglo tvrtki da detaljno procijeni njihove vještine.

Budite spremni za pregovore o plaći

Kada odgovarajući kandidati odluče sudjelovati, u svojim će glavama imati predviđenu ljestvicu plaća. Trebali biste pripremiti okvirni raspon u svom umu kako biste kasnije mogli pregovarati. Da biste to učinili, morate analizirati tržišne trendove i koliko ljudi s istim kvalifikacijama očekuju i zaslužuju.

Koncentriranjem na promatranje sitnih detalja kod kandidata svakako ćete napraviti bolji odabir, ali ne zaboravite da su i kandidati koji sjede ispred vas ljudi, stoga je potrebno biti malo otvoreniji. Nadamo se da će vam ovi savjeti pomoći tijekom sljedećeg razgovora. Ako vam se svidio popis, podijelite ga dalje.

Jedan zahtjev?

Uložio sam mnogo truda u pisanje ovog posta na blogu kako bih vam pružio vrijednost. Bit će mi od velike pomoći ako razmislite o tome da to podijelite na društvenim medijima ili sa svojim prijateljima/obitelji. DIJELJENJE JE ♥️