Opis posla upravitelja računa (vještine, plaća, obrazovanje, dužnosti i više)

Gotovo sve organizacije u svijetu rade s profitnim motivom. Mogućnosti organizacije za ostvarivanje profita ovise o različitim čimbenicima kao što su koliko je jak odnos tvrtke s klijentima, povezanost s dionicima, prodaja tvrtke i njezin tržišni udio. Voditelj računa je odgovorna i vrlo željna pozicija koja se vrti oko kupaca i prodaje tvrtke.

Opis posla upravitelja računa

Poslovni profil

Voditelju računa povjereno je stvaranje dugoročnih odnosa s postojećim kupcima tvrtke. Također, odredili su područje i odgovorni su za obradu upita klijenata, pružanje rješenja kupcima i pronalaženje mogućnosti za proširenje baze klijenata tvrtke. Postizanje ciljeva zadanih od strane nadređenih isključiva je odgovornost account managera u suradnji s prodajnim timom.

Voditelj računa mora pripremiti nekoliko izvješća nakon provedbe temeljitog i smislenog istraživanja tržišnih podataka. Tako pripremljena izvješća zatim se prezentiraju menadžmentu i dionicima, koji dalje formuliraju strategije i akcije koje treba slijediti.

Dužnosti koje treba izvršiti

Voditelj računa ključno je osoblje tvrtke i mora obavljati razne dužnosti kao što je navedeno u nastavku:

  1. Održavajte dobar i srdačan odnos s prodajnim timom tvrtke
  2. Postanite prva kontakt točka za sve probleme vezane uz upravljanje kupcima tvrtke
  3. Kontinuirano procjenjujte strategije i prijedloge za povećanje baze kupaca tvrtke
  4. Održavajte čvrst odnos s postojećim kupcima tvrtke
  5. Pokriva račune prisutne u području koje mu je dodijeljeno
  6. Budite čvorište za sve aktivnosti poslovnog razvoja
  7. Upravljajte postojećim potencijalnim klijentima koje je generirala tvrtka i uključite se u ulogu menadžmenta potencijalnih klijenata
  8. Dizajniranje, uokvirivanje i izvođenje programa vezanih uz akviziciju klijenata
  9. Osigurajte da klijenti tvrtke budu zadržani i zadovoljni uslugama tvrtke
  10. Provesti različite analize vezane uz tržišnu inteligenciju, koje bi pomogle prodajnom timu da pokrene odgovarajuće reklamne kampanje i formulira strategije podizanja svijesti
  11. Osigurajte da su svi dodijeljeni ciljevi u potpunosti ispunjeni
  12. Ostvarivanje ciljeva prihoda tvrtke
  13. Osigurajte da su podaci tvrtke povjerljivi i da im je pristup dostupan samo upravi i dionicima zajedno s ključnim osobljem tvrtke.
  14. Provedite temeljitu studiju i predvidite kvartalnu i godišnju prodaju tvrtke
  15. Provedite tehnike standardne devijacije i identificirajte razloge odstupanja od standardne prodaje

Vještine

Živimo u dinamičnom svijetu i stoga moramo težiti stalnom razvoju. U današnje vrijeme vrlo je preporučljivo uvijek biti budan i razviti osjećaj otvorenosti za učenje novih vještina i tehnologija. Neke od ključnih vještina koje treba naučiti ako ste na mjestu upravitelja računa navedene su u nastavku:

Naziv predmetaTrajanje
CRM softver kao što su Zoho, Salesforce, HubSpot itd.)3 mjeseci
MS Office (osobito MS Excel i MS Word)2 na 3 mjeseci
Kompletan tečaj prezentacije i javnog nastupa3 na 6 mjeseci
Napredni Excel3 na 6 mjeseci
Kompletan tečaj komunikacijskih vještina3 mjeseci
Odlučivanje i upravljanje emocionalnom inteligencijom3 mjeseci

Plata

Cijelo poslovanje tvrtke vrti se oko kupaca ili klijenata tvrtke. Ako tvrtka ima snažnu bazu kupaca, to će u konačnici dovesti do veće dobiti, a time i veće prisutnosti na tržištu. Budući da je primarni cilj account managera povećati prodaju tvrtke, ova pozicija uživa visoke plaće, poštovanje i društveno priznanje. Uz plaću, account manager ima pravo i na razne povlastice i bonuse. Također im se nude poticaji, po završetku unaprijed definiranog cilja. Plaća upravitelja računa ovisi o sljedećim čimbenicima:

Čimbenici koji utječu na plaćuIshod
Područje/nadležnostAko je account manager zaposlen na mjestu koje ima visoke troškove života, tada bi ga tvrtka obično skupo platila. Dok će, naprotiv, account manager zaposlen u nekom poluurbanom ili ruralnom području dobiti manju plaću.
Profitabilnost poduzećaTvrtka s nadmoćnom tržišnom prisutnošću i jakom bazom kupaca je profitabilna i stoga je u boljoj poziciji da plati svoje zaposlenike. Voditelj računa, zaposlen u takvim tvrtkama, dobivao bi debele plaće u usporedbi sa zaposlenicima koji rade u organizacijama s lošim financijama.
IskustvoPlaća i iskustvo zaposlenika u izravnoj su vezi. Što je veće iskustvo, veća bi bila i plaća i obrnuto. Stoga je uvijek preporučljivo pridružiti se organizaciji s nižom plaćom u početku, a zatim polako pregovarati i zadovoljiti se višom plaćom kako se vaše iskustvo i razumijevanje u tom području povećava.
VještineAccount manager s opsežnim poznavanjem CRM softvera, vrhunskim prezentacijskim vještinama, učinkovitim komunikacijskim vještinama uvijek će dobiti veću plaću. Budući da su to neke ključne stvari koje tvrtka traži.

Obrazovanje

Da biste postali account manager, morate imati najmanje diplomu prvostupnika (po mogućnosti prodaje). Primjećeno je da se prednost daje studentima vezanima uz područje prodaje. Nadalje, iskustvo je ono što je jako važno u ovom polju.

Zaključak

Uloga account managera zahtijeva odgovornost, pozitivan stav i sposobnost rada u stresnim i užurbanim uvjetima. S ciljem postizanja ciljeva koje je tvrtka zadala, uloga postaje još izazovnija i zahtjevnija. No, plaća upravitelja računa uglavnom se nalazi na listama deset najboljih, a s iskustvom se to skokovito povećava. Stoga, ako ste voljni uključiti se u profesiju i imate odgovarajuće vještine, obrazovanje i pozadinu, najvjerojatnije ste na pravom putu. Ako vam se sviđaju naši članci, ne zaboravite ih podijeliti sa svojom obitelji i prijateljima. Također, recite nam u odjeljku za komentare u nastavku koliko vam se sviđaju naši članci i koliko su vam korisni.

Reference

  1. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0019850118301159
  2. http://www.impgroup.org/uploads/papers/7141.pdf
Jedan zahtjev?

Uložio sam mnogo truda u pisanje ovog posta na blogu kako bih vam pružio vrijednost. Bit će mi od velike pomoći ako razmislite o tome da to podijelite na društvenim medijima ili sa svojim prijateljima/obitelji. DIJELJENJE JE ♥️